محل لوگو

عادات بد والدین که سلامت کودکان را به‌خطر می‌اندازد


۱. عیب‌جویی‌کردن از خود

عیب‌جویی‌کردن از خود و اظهارنظرهای منفی راجع به ظاهرمان حامل این پیام برای کودکان است که جلوه‌کردن لباس‌ها در تن‌مان، وزن‌مان و دیگر ویژگی‌های ظاهری‌مان عزت نفس ما را تعیین و تعریف می‌کنند. به این شکل، کودکان یاد می‌گیرند که در تصویر خودشان در آینه عیب‌وایراد پیدا کنند و احتمال آن وجود دارد که در آینده، از حیث عزت‌نفس و دیدی که راجع به ظاهرشان دارند، نگرانی و مشکلاتی پیدا کنند.

 توصیه می‌کنیم ازاین‌دست عیب‌جویی‌ها پرهیز کنید. به‌جای آن، بیشتر از احساس خوب‌تان هنگام ورزش کردن، خوردن غذاهای سالم و داشتن خواب کافی بگویید. این‌ها چیز‌های هستند که کودکان‌مان باید یاد بگیرند و به خاطر بسپارند.

 

۲. خوردن هیجانی

خوردن هیجانی-عادت‌ هایی که سلامت کودک‌ تان را به خطر می‌ اندازند

اگر به‌هنگام ناراحتی یا ناامیدی برای بهترکردن حال‌مان به خوردن غذا و خوراکی‌ها رو بیاوریم، پیامی ناسالم به کودکان‌مان منتقل می‌کنیم. با این کار به آنها نشان می‌دهیم که با خوردن غذا است که می‌توانیم راجع به خودمان احساس خوبی پیدا کنیم.

بهتر است در چنین مواقعی، برای بهترکردن حال‌مان، از راهکارهای جایگزین استفاده کنیم: با دوستان‌تان صحبت کنید یا برای قدم‌زدن بیرون بروید. بگذارید بچه‌ها ببینند که در مواقع ناراحتی و ناامیدی، به‌جای خوردن هیجانی، از راهکارهایی شبیه آنچه گفته شد استفاده می‌کنید.

 

۳. زیاده‌روی در ارسال پیام، ایمیل‌زدن یا صحبت‌کردن با موبایل

اگر هنگام غذاخوردن خودمان مشغول چک‌کردن گوشی موبایل باشیم، نمی‌توانیم از کودکان‌مان انتظار داشته باشیم این کار را نکنند. در چنین وضعیتی، اگر آنها را از این کار منع کنیم، شرط انصاف را رعایت نکرده‌ایم. کودکان رفتار و کردار ما را الگوی خود قرار می‌دهند و آنچه می‌گوییم، در مقایسه با رفتار و کردار ما، تأثیر و اهمیتی ناچیز دارد.

بهتر است درخصوص استفاده از صفحات نمایشگر در خانه قوانینی وضع کنیم. همه اعضای خانواده، شامل پدر و مادر، باید پایبند به این قوانین باشند. وقتی زمان مشخصی را برای منع استفاده از موبایل، تبلت و… در نظر می‌گیرید، از این زمان آزاد به‌وجودآمده بهره بگیرید و فعالیتی را جایگزینش کنید: مثلا هنگام شام‌خوردن، باهم گپ بزنید یا خانوادگی برای دوچرخه سواری بیرون بروید.

 

۴. تأکید بر رفتارهای ظاهری و سطحی

رفتارهای ظاهری و سطحی - عادت‌ هایی که سلامت کودک‌ تان را به خطر می‌ اندازند

خیلی از دختربچه‌ها دوست دارند در اوقات‌فراغت‌شان لباس‌های مختلف را امتحان کنند، لاک بزنند و سرگرم چنین کارهایی شوند. به باور افراد صاحب‌نظر، نباید اجازه دهیم این سرگرمی تمام اوقات‌فراغت دختربچه‌ها را پر کند، به‌طوری‌که برای دیگر فعالیت‌ها یا سرگرمی های مفید زمانی باقی نماند.

بهتر است سعی کنیم وقت‌شان را با عادت‌های سالم و جایگزین پر کنیم: با کارهایی مثل قدم‌زدن، کلاس ورزشی و… . به این شکل یاد می‌گیرند که دختربودن یعنی قوی باشند و به خودشان ضعف راه ندهند. به‌علاوه، از فواید ورزش کردن برای کاهش استرس و اضطراب هم آگاهی پیدا می‌کنند.

همچنین به همان اندازه که از ظاهر دختربچه‌ها تعریف می‌کنید، مهربانی و هوش‌شان را هم تحسین کنید.

  انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 107

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما